Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

W pierwszych słowach tego wpisu chciałabym zaznaczyć, że nie lubię określenia “postanowienia noworoczne“. Słowo “postanowienie” niestety kojarzy mi się z czymś bardzo niepewnym i ulotnym. Bez wątpienia opiera się to na moich doświadczeniach z wielu lat, kiedy postanawiałam coś na nowy rok i nie udało mi się tego dotrzymać. Już po kilku dniach od nowego roku zdarzało mi się zapominać, że obrałam jakiś cel. Spisywanie postanowień także nie pomagało.

W kontekście postanowień noworocznych także nie przepadam za słowem “cel“. Kiedy jestem w stanie zapomnieć co postanowiłam, to także wizja celu gdzieś się rozmywa i przestaje istnieć. Zatem jak to wszystko nazwać, aby miało sens i pozytywny skutek?

Od roku 2018 wszystko co chciałabym zmienić w swoim życiu nazywam ZADANIEM NA NOWY ROK. Dlaczego? Ponieważ zadanie to coś bardzo konkretnego. Ma swój początek i koniec, a także można wyznaczyć konkretny termin wykonania.

Przykład: Kiedy w pracy szef/w szkole nauczyciel/na uczelni wykładowca mówi Wam co macie zrobić to nie mówi “To są Twoje postanowienia na ten dzień/tydzień/miesiąc.” tylko raczej “To są Twoje zadania na ten dzień/tydzień/miesiąc.” Wtedy dokładnie wiadomo co trzeba zrobić, kiedy i jaki to ma mieć skutek/cel. Uważam, że do życia osobistego można podchodzić dokładnie tak samo jak do pracy zawodowej. Sam wyznaczasz sobie zadania, które prowadzą Cię do celu, zarządzasz czasem i sam sobie jesteś szefem. Co za luksus!

Jeśli Twoje zadanie jest jednym z tych “dużych”, złożonych i czasochłonnych, to najlepiej rozłóż je na mniejsze, które będziesz mógł realizować krok po kroku.

Przykład: Jeśli planujesz schudnąć/poprawić formę to wiadomo, że nie osiągniesz swojego celu w wyniku jednego treningu. Rozpisz/zaplanuj treningi na najbliższy tydzień/miesiąc ale pamiętaj – zrób to w sposób racjonalny. To znaczy, jeśli przed podjęciem się realizacji zadania trenowałeś mało lub w ogóle to nie wyznaczaj sobie treningów codziennie, bo szybko się zmęczysz i zniechęcisz. Mierz siły na zamiary.

Oto moje zadania na 2018 rok:

  1. Prowadzić blog bardziej systematycznie. Nie jest to łatwe, ponieważ musicie wiedzieć, że moim głównym zajęciem jest praca na etacie, a blog prowadzę “po godzinach”. Co nie znaczy, że traktuję go po macoszemu. W każdym razie życzę sobie aby nigdy nie był tak traktowany.
  2. Przeczytać w 2018 roku przynajmniej 12 książek. Mało czytam, a czytanie rozwija umysł. Przeczytanie jednej książki na miesiąc będzie sukcesem.
  3. Zadbać o formę ciała, czyli w moim przypadku ćwiczyć systematycznie – przynajmniej 3 razy w tygodniu.

I to wszystko. Tylko trzy albo aż trzy zadania, których wykonanie nie jest ponad moje siły. Jeśli tyle osiągnę w tym roku, to zapewne za rok zawieszę poprzeczkę jeszcze wyżej.

A jakie są Wasze postanowienia/zadania na 2018 rok? A może nie planujecie żadnych zmian? Dajcie znać 🙂

Jak dotrzymać postanowień noworocznych?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)